Cross Community Cup

ccc19


For the fifth year running hundreds of young football stars will come to the Lough Moss Centre in Carryduff to be crowned the Cross Community Champions on Saturday 1st June 2019 and Sunday 2nd June 2019 in a tournament hosted by Carryduff Colts.

This year will be bigger than last with a tournament for FIVE year groups held across two days. This year will see kids come across the country from 2009, 2010, 2011, 2012 and 2013 year groups.

The format of the competition will involve a League based tournament for all teams, with all teams competing for a cup, shield plate or bowl based on their finishing position.

Come along and support your local club and watch some great talent from across Northern Ireland. With barbecues, refreshments and fun for all the family, it promises to be a fantastic fun day out!

Format

2009s – Saturday 1st June AM (7-a-side) – Both Red/Blue and Green Sections. (16 teams each – 4 Groups of 4)
2011s – Saturday 1st June PM (7-a-side) – Both Red/Blue and Green Sections. (16 teams each – 4 Groups of 4)
2010s – Sunday 2nd June AM (7-a-side) – Both Red/Blue and Green Sections. (16 teams each – 4 Groups of 4)
2012s – Sunday 2nd June PM (5-a-side) – Both Red/Blue and Green Sections.
2013s – Sunday 2nd June PM (5-a-side) – All abilities.

Late Entries

Call Ciaran on 07989954709 if you are interested in entering a late team in the event of a late dropout.

Fixtures & Teams

SECTION SLOT Teams Fixtures
2009 GREEN Saturday AM Registration from 8.30am Ballyclare Colts, Rosario, Carniny Youth, Hollywood, Hollywood Colts, Carrick Rangers, Dromara, Dungoyne, Carnmoney Colts, Aquinas, SOPFC, Kilmore Rec, Kilmore Rec Colts, Carryduff Tigers, Carryduff Jets, Carryduff Girls

Download

2009 RED/BLUE Saturday AM Registration from 8.30am Comber Rec, Carniny Youth, St Marys Portadown, Glentoran Jets, Carrick Rangers, Hollywood, Dromara, Dungoyne, Aquinas, SOPFC, Carryduff Girls, Carryduff Colts, Carryduff, Bloomfield, Lisburn Distillery, TW Braga

Download

2011 GREEN Saturday PM Registration from 12.30pm Carryduff, Aquinas, Glentoran Eagles, Kilmore, Carryduff Girls, Rosario, Kelvin, Shankill Juniors, Carryduff Colts, Aquinas Colts, Andersonstown Celtic, Dungoyne, SOPFC, Windmill Stars, Portavogie, Celtic Boys

Download

2011 RED/BLUE Saturday PM Registration from 12.30pm Carryduff Colts, Dungoyne, Hollywood, Killyleagh, Crusaders Colts, Castle, Rosario, SOPFC, Crusaders, Windmill Stars, Andersonstown Celtic, Aquinas, Hillsborough, Bangor Swifts,
Clonduff, St Malachy’s

Download

2010 GREEN Sunday AM Registration from 9am Aquinas, Bangor Swifts, Glentoran Cougars, SOPFC, Crumlin Utd Colts, Carryduff Girls, Lisburn Youth Pumas, Carryduff Colts, Carryduff, Bertie Peacocks, Rosario Colts, Ballymena Utd Colts, Crusaders Girls, Rosario, Carrick Rangers, Crumlin Utd

Download

2010 RED/BLUE Sunday AM Registration from 9am Carryduff, Windmill Stars, SOPFC, Rosario, Newtownabbey Athletic FC, Lisburn Youth, Coleraine Olympic, Ballymoney Youth Academy, Bangor Swifts, Ballyclare, Carryduff Colts, Cookstown Youth, Kilmore Rec, Aquinas, Holywood FC, Comber Rec

Download

2012 GREEN Sunday PM Registration from 1pm SOPFC, Dungoyne, Rosario, Carryduff, Rosario Colts, Carryduff Colts, Bangor Swifts, Carrick, Carryduff Titans, St Marys, Carryduff Girls, Magherafelt Sky B’s,
B’hinch Olympic, Aquinas, B’Hinch Youth, B’Hinch Olym Colts

Download

2012 RED/BLUE Sunday PM Registration from 1pm Crusaders, SOPFC Dungoyne, Rosario, Carryduff, Rosario Colts, Carrick Rangers, Carryduff Colts, Bangor Swifts Jrs, Aquinas, M’felt Sky Blues, Dungoyne Colts, Aquinas Colts, Holywood FC, Windmill Stars, East Belfast

Download

2013 Sunday PM Registration from 1pm Carryduff Colts 1, East Belfast, St.Marys, Portadown, Barn Utd, Carryduff Colts 2, Dungoyne, Rosario, Aquinas

Download

Registration & Running Order

Saturday AM Running Order (2009) Saturday PM Running Order (2011)

REGISTRATION FROM 8.30AM

9.15am – Coaches/Ref Briefing

9.30am – AM Tournament Starts

11.00am – League Tables Complete

11.20am – 3rd / 4th Place Semi Finals

11.40am – 1st / 2nd Place Semi Finals

12.00pm – 3rd / 4th Place Finals

12.00pm – 1st / 2nd Place Finals

12.15pm – Presentations

REGISTRATION FROM 12.30PM

1.15pm – Coaches/Ref Briefing

1.30pm – PM Tournament Starts

3.00pm – League Tables Complete

3.15pm – 3rd / 4th Place Semi Finals

3.30pm – 1st / 2nd Place Semi Finals

3.45pm – 3rd / 4th Place Finals

4.00pm – 1st / 2nd Place Finals

4.15pm – Presentations.

 

Sunday AM Running Order (2010) Sunday PM Running Order (2012)

REGISTRATION FROM 9AM

9.45am – Coaches/Ref Briefing

10.00am – 2010 AM Tournament Starts.

11.30am – League Tables Complete

11.45am – 3rd / 4th Place Semi Finals

12.00am – 1st / 2nd Place Semi Finals

12.15pm – 3rd / 4th Place Finals

12.30pm – 1st / 2nd Place Finals

12.45pm – Presentations

REGISTRATION FROM 1PM

1.45pm – Coaches/Ref Briefing

2.00pm – 2012 PM Tournament Starts

3.30pm – League Tables Complete

3.45pm – 3rd / 4th Place Semi Finals

4.00pm – 1st / 2nd Place Semi Finals

4.15pm – 3rd / 4th Place Finals

4.30pm – 1st / 2nd Place Finals

4.45pm – Presentations.

 

Sunday PM Running Order (2013)

REGISTRATION FROM 1PM

1.45pm – Coaches/Ref Briefing

2.00pm – 2013 PM Tournament Starts

3.30pm – League Tables Complete

3.45pm – 3rd / 4th Place Semi Finals

4.05pm – 1st / 2nd Place Semi Finals

4.25pm – 3rd / 4th Place Final

4.25pm – 1st / 2nd Place Final

4.45pm – Presentations.

Directions and Car Parking

As Car Parking will be limited at the Lough Moss Centre, please Car Share.

All matches are played at the Lough Moss Centre Carryduff, BT88HR.

GPS Coordinates are 54.515089, -5.900908 (54°30’54.3″N, 5°54’03.3″W)

GET DIRECTIONS HERE

Only very limited car parking will be available on the day at Car Parks indicated below.

Please follow Car Park Attendant Instructions to ensure you car is not clamped.